Padise kloostri külastuskeskus alustab töötubadega!

Start date: 27.09.2020

End date: 31.12.2021

Location: Padise kloostri külastuskeskus

120034973_660522524839644_7295056562602938460_n

Padise klooster pakub nii lasteaia- ja kooligruppidele kui üksikkülastajatele võimalust osaleda töötubades.

Programmide üheks eesmärgiks on ehedas keskkonnas täiendada ja kinnistada koolis ja lasteaias omandatud teadmisi. Programmid erinevatele vanusegruppidele on valminud koostöös erialaspetsialistide ja tegevõpetajatega. Grupikülastused on üles ehitatud kaheosalisena, millest üks pool hõlmab tegevusi kloostris, teine töötubasid külastuskeskuses. Hetkel pakume gruppidele kahte erinevat töötuba.

Grupikülastuse maksumus on 10€ osaleja kohta, mis sisaldab sissepääsu kloostrisse, giidituuri (45′) ja ühte töötuba külastuskeskuses (45′).

Töötubasid on võimalik tellida ka kloostri ekskursioonist eraldi.
Töötubades osalemise võimalust saavad kasutada ka üksikkülastajad.

Soovi korral on võimalus tellida ette lõunasöök hinnaga 5€ osaleja kohta.
Toidu tellimuse palume teada anda vähemalt 5 päeva ette.

Lisainfo ja broneerimine meiliaadressil haridus@padise.ee.

Mesinduse töötuba

Mesindus on olnud kloostrites läbi aegade olulisel kohal. Tsistertslaste ordu eestkõneleja Püha Bernard (Bernard de Clairvaux) on ka mesilaste, mesinike ja küünlavalmistajate kaitsepühak. Sestap pakub Padise kloostri külastuskeskus mee ja mesindusega seotud töötubasid. Töötoa teoreetilises osas saab kuulda palju põnevat mesilaste kohta. Muuhulgas tutvutakse mesiniku töövahenditega ning uuritakse peale vaha ka teisi mesindussaadusi.
Praktilises osas saab endale ise valmistada mõnusalt lõhnava küünla ja salvi.

Mesilasvahast küünalde kastmine
Kastmismeetod on küünalde valmistamise üks vanimaid meetodeid. Kastmisprotsessi käigus luuakse koonusküünlaid, ehitades seda kiht kihilt ümber tahi. Töötoas osaleja saab kaasa isevalmistatud küünla.
Töötoas osalemiseks sobilik vanus alates 5 eluaastast.

Mesilasvahast salvi valmistamise töötuba
Töötoas tutvutakse salvide valmistamise põhitõdedega, räägitakse salvide põhilistest komponentidest – nende päritolust ja omadustest ning räägitakse salvides kasutatavate ravimtaimede omadustest lähtuvalt osalejate vanusest. Töötoas osaleja saab kaasa enda valmistatud  salvi. Töötuba soovitame alates esimesest kooliastmest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puidu töötuba

Läbi aegade on puit leidnud kasutust ehitusmaterjalina ja valguse- ning soojaandjana. Puitu on kasutatud nii tarbeesemete valmistamisel kui ka puidust kaunistuste nikerdamisel.  Puiduliikide erinevate omaduste tundmine on olnud puidu töötlemisel olulise tähtsusega. Padise kloostri arheoloogilistel kaevamistel on välja tulnud äärmiselt vähe kloostriaegset olmekeraamikat, mis annab aluse oletuseks, et ka mungad kasutasid toidunõudena kas puust või metallist nõusid.
Töötoas tutvutakse puidu erinevate omadustega – uuritakse aastaringe, nuusutatakse lõhna, võrreldakse värvi ja tekstuuri. Osalejad saavad omal käel katsetada puidu üht viimistlemisviisi – pürograafiat (puidule põletus) ja kaasa enda kujundatud puiteseme.
Puidupõletust soovitame alates esimesest kooliastmest.

Pürograafia sobib ka üksikkülastajatele/peredele, kes saavad kohapeal meelepärase tooriku valida ja seda oma äranägemise järgi viimistleda.

 

 

 

 

 

 

 

Kaartide ja pakendite kujundamine

Töötubades osalejad võivad oma vastvalminud loomingu kaasa võtta põnevalt kujundatud pakendis. Selleks saab kohapeal kasutada paberipressi ja disainida endale meelepärane kaart või kinkekott.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegevused üksikkülastajatele

Kärjelehest küünla rullimine
Lihtne ja kiire küünla valmistamisviis. Sobilik igale vanusele. Küünla rullimine ei vaja ette tellimist ja seda saavad kohapeal teha ka üksikkülastajad.
Ühe küünla rullimine 2€

Puidupõletus
Puidupõletus sobib suurepäraselt  üksikkülastajatele ja peredele, kes saavad kohapeal meelepärase tooriku valida ja seda oma äranägemise järgi viimistleda. Töötuba soovitame alates esimesest kooliastmest.
Hind sõltub valitud toorikust (2-18€).

Paberikunst
Paberikunsti huvilised saavad paberipressiga toredaid kaarte meisterdada ja kirjakunsti harjutada.
Meisterdamine sobib igale vanusele.
Nelja kaardi või järjehoidja meisterdamine 2€

 

Rändekalade päev 2020

Error: please reset date.

Time: 11.00 - 15.00

Location: Padise klooster

Nimetu kujundus
Padise klooster võõrustab laupäeval, 26. septembril rändekalade päeva!
Angerjas, atlandi tuur, meriforell, lõhe, vimb ja mitmed teised toredad kalad on rändekalad. See tähendab, et kudemiseks vahetavad nad merevee magevee vastu või vastupidi. Et peatselt on lõheliste kudeaeg, on suurepärane aeg teha selgeks, kuhu ja kui pikad rännakud kohalikud kalad ära teevad ning mis noile rännakuil saatuslikuks võib saada? Ja me teeme!
Padise kloostri juurde ootame kõiki kalasõpru – neljapäevastest kalasööjatest kalastajateni, väikelastest päris suurteni, kalavõhikutest teadlasteni! Tegevust jagub kõigile!
Rahvast harivad ja rõõmustavad teiste seas:
• RMK Põlula kalakasvandus
• Kalanduse Teabekeskuse (Kes siis kala ei söö) õpitoad
• Maailmameister röövkalapüügis Martin Meier
• Kalamehejuttude vestja Mati Vetevool
•Eesti Kalastajate Selts
•Keskkonnainspektsioon
Lisaks:
• teadusliku elektripüügi demo
• lendõnge heited
• kalafileerimine kalakoka juhendamisel
• tasuta sissepääs värskelt renoveeritud Padise kloostrisse
• õpitoad ja mängud lastele
Ürituse asukoht pole kaugeltki juhuslik, sest Padise kloostri mungad tegelesid kalakasvatusega ning meie tegevuspaiga kõrval voolab Kloostri jõgi. Kuigi Kloostri jõe seisund hetkel kalade rännet ei soosi, on

Keskkonnaametil peatselt ka sellele lahendus välja panna. Seda kuulebki täpsemalt juba kohapeal!
Oluline info: tegemist on vooluveekogude tervendamise projekti (Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond) teavitusüritusega, mida korraldavad Keskkonnaministeerium ja Lääne-Harju vald. Meie head partnerid on

RMK ning Kalanduse Teabekeskus.

Ekskursioon Lääne-Harju hariduse radadel

Date: 13.09.2020

Time: 12.00 - 17.00

Location: Vasalemma-Harju-Madise-Harju-Risti-Padise-Vasalemma

classroom-2196663_1280

Euroopa Muinsuskaitsepäevade raames korraldab SA Padise klooster ja Lääne-Harju vald 1pühapäeval, 13. septembril ekskursiooni Lääne-Harju hariduse radadel.

Lääne-Harju vallas asuvat Harju-Madise küla saab pidada eestikeelse maahariduse hälliks. Just siin sündis Bengt Gottfried Forselius. Kui kohalikud on tema elu ja tööga põhjalikult kursis, siis kaugemalt tulijad ei pruugi mäletadagi, et esimese eestikeelse külakooli avas Forselius Ristil juba aastal 1683.

10.-13. toimuvate muinsuskaitsepäevade raames toimuv ekskursioon viib Vasalemmast Harju-Ristini, kohalikesse koolidesse ja Forseliuse radadele. Giidiks on kauaaegne Padise ja hilisem Harju-Risti kooli direktor hr Jüri Alter.
Bussiekskursiooni algus Vasalemma rongijaamas on ajastatud Tallinnast tuleva rongi järgi. Rong saabub kell 12.17.

12.30-13.00 ekskursioon Vasalemma koolis

13.15-13.40 ekskursioon Harju-Madisel Forseliuse radadel (kõnelevad kohalik kirikuõpetaja ja Jüri Alter)

13.45-14.30 soovijatele lõunapaus bistroos Tammetare (toitlustus ei kuulu ekskursioonipaketti, soovijad tasuvad selle eest ise)

14.30-15.00 Ekskursioon Padise koolis (kõneleb Maarika Laanes)

15.15-16.15 ekskursioon Harju-Ristil (Arul kirikumõisas, Risti kirikus, Risti Kooli hooned:  tsaariaegne-eestiaegne-praegune koolihooned)

16.25- 16.45 Vaba aeg Padisel

16.45 Padiselt väljasõit Vasalemma rongijaama

17.07 rong Tallinnasse

Programmis võib ette tulla väiksemaid muudatusi.

Koha bussis garanteerib registreerimine meiliaadressil info@padise.ee. Omaosalus 5€.

Omal käel võib ekskursiooniga erinevates paikades liituda tasuta.

Muinsuskaitsepäevadel 10.-13. septembrini toimub ka palju muud põnevat, mille infot leiab muinsuskaitsepäevade veebilehelt.

Sõitu aitab korraldada Lääne-Harju vallavalitsus. Ekskursioon on osa Euroopa Muinsuskaitsepäevade kavast

 

Keskaegse joogikultuuri päev Padise kloostris

Error: please reset date.

Time: 15:00-18:00

Location: Padise klooster

Keskaja joogikultuuri päev 12.09.2020

Keskaja joogikultuur on põnev teema. Kas tõesti suutsid mungad nii palju õlut juua kui kroonikates räägitud? Kuidas nad süüa tegid, kui vee kvaliteet oli kahtlane? Milliseid jooke kesk- ja varauusajal Maarjamaal ja kloostrites tarbiti, sellest kõneleb ajaloolane Inna Põltsam-Jürjo, kelle sulest ilmus hiljuti võrratu ülevaade “Viin, vein ja vesi. Joogikultuur Eestis kesk- ja varauusajal”.

Lisaks teeme kloostris ekskursiooni rõhuga selle köögipoolel ja kohapeal saab maitsta ja kaasa osta kohalike tootjate keskajahõngulisi jooke. Ampse aegade tagant pakub Padise Kastell. Kaasa saab osta ka mainitud raamatut kirjastuse hinnaga.

Osalemine muuseumipiletiga.
Tootjatega palume arveldada sularahas.

Üritus toimub Padise kloostri köögis, palun riietuge ilmale vastavalt!

Ajakava:
15-16 ekskursioon kloostris rõhuga selle köögipoolel
16-17 Inna Põltsam-Jürjo ettekanne
17-18 degustatsioon ja vestlusring

Kavas võib tulla täiendusi.

Inna Põltsam-Jürjo on ajaloolane, filosoofiadoktor, Tallinna Ülikooli vanemteadur. Tema peamine uurimisvaldkond on kesk- ja varauusaja argikultuur ning linnaajalugu.

 

Keskaja joogikultuuri päev on osa Euroopa Muinsuskaitsepäevade programmist

Rahvusmeeskoor Padise kloostris 6. septembril

Date: 06.09.2020

Time: 17:00-18:30

Location: Padise kloostri kirikusaal

Tasase maa laul

Pühapäeval, 6. septembril kell 17 ootame kõiki Padise kloostrisse Eesti Rahvusmeeskoori kontserdile, et tähistada väärikalt maestro Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva.

Rahvusmeeskoor teeb  kummarduse maestrole ja tema loomingule. Kontsertidel kõlab valik tema eriilmelisest meeskooriloomingust – nii võimsad orkestraalsed helimaalingud kui ka helged mõtisklused.

Esinevad:

Eesti Rahvusmeeskoor
Pirjo Jonas (sopran)
Pipilota Neostus (flööt)
Dirigent Mikk Üleoja

Piletid vaid 10€ eelmüügist ja kohapealt!
Kui piiranguid ei kehtestata, on müügis 330 piletit.

Üritus Facebookis

Head ja paremat pakub Padise Kastelli kohvik.

Olete oodatud!

 

Muuseumiöö Padise kloostris 29.08.2020

Date: 29.08.2020

Time: 17:30-21:00

Location: Padise klooster-külastuskeskus

banner_2

29.08.2020 toimub Muuseumiöö teemal “Öös on aega”.

Ka Padise klooster võtab aja maha ja pakub oma külalistele meeleolukat ajaveetmise võimalust.

Ajakava:

17.30 – 19.00 temaatilised töötoad Padise klooster-külastuskeskuses (valitsejamajas)
19.00 – 20.00 ringkäik kloostris Heli Nurgeriga
20.00 – 21.00 vestlusring kloostri ajaarvamise teemal lektor Mariina Viiaga, kes on pikki aastaid uurinud askeesi ja munkade elu-olu

Muuseumiöö programm on tasuta!

Palume riietuda vastavalt ilmale, kloostri kirikusaal on küll suvest veel soe, aga õhtud on jahedad.

Teie Padise klooster

 

Vanamuusika minikontserdid muuseumikülastajatele

Date: 22.08.2020

Time: 15:00-18:00

Location: Padise kloostri kirikusaal

Nimetu kujundus(1)

Laupäeval, 22. augustil kingime külastajatele muusikaelamuse – kloostri kirikusaalis esinevad rändmuusikud Revali lähistelt.
Kell 15.00, 16.00 ja 17.00 algavatel minikontsertidel saab kuulda keskaja ja renessansi pillilugusid.

Rändmuusikud Revali lähistelt on tegelikult väike grupp Kiili vanamuusikaansambli liikmeid. Padise kloostris on Kiili vanamuusikaansambli erinevaid koosseise nähtud-kuuldud varemgi, sest nagu ansambli hing Heili on öelnud, eelistavad nad alati üles astuda ajaloolistes paikades, kus interjöör muusikat toetab.

Infot ansambli täiskoosseisu ja kontsertide kohta vt  siit

Tulge kohale, teid ootavad ehedad elamused keskaja ja renessansi päevilt!

Aeg: laupäev, 22. august kell 15, 16 ja 17
Koht: Padise kloostri kirikusaal

Sissepääs muuseumipiletiga.

 

 

Toidusalu väikeaeda rajamise seminar Padisel

Date: 09.07.2020

Time: 17:00-20:00

Location: Külastuskeskuse aed

Toidusalu seminar Padisel

Kuidas rajada hooldus- ja kaevamisvaba elurikas toidusalu oma koduaeda? Et loodussõbralikust ja jätkusuutlikust aiapidamisest rohkem teada, tulge tasuta seminarile Padise klooster-külastuskeskuse tarbeaeda neljapäeval, 9. juulil kell 17-20. Permakultuuri disainer Marian Nummert räägib ja näitab, kuidas saavutada koduaias vähima pingutusega suurim tulemus.

Targa valiku praktikumi teine seminar keskendub hooldus- ja kaevamisvaba toidusalu rajamisele. Seminaril saab teada toidusalu põhialustest ning osaleda praktilises toidusalu rajamise töötoas.

Söödav mets – ehk toidusalu.
Lõik raamatust “Edible Forest Gardens. Volume one: Vision & Theory”
(tõlkinud Marian Nummert, permakultuuri disainer aasast 2013)

“Pea alati on farmide põldudel muld paljas ja paljas muld tähendab kahjustunud mulda. Need põllud on halvimal juhul kaetud vaid ühe liigiga, parimal juhul kümne või kahekümne liigiga. Kõik või peaaegu kõik need taimed on üheaastased ja enamik neist on geneetiliselt identsed hübriidid, mis on toodetud kusagil kaugel ning “disainitud” nii, et nad vajavadki suuri industriaalse energia, kemikaalide, tööriistade ja tehnika sisendeid.

Enamik koduseid toiduaedu on miniatuursed versioonid suurtest põllumajandusüksustest, kuna nad vajavad samuti suurt hulka sisendeid energia, töö ja materjalide näol.

Mida me saame õppida kõigest olnust? Meie esimene pilk seente ja taimede koostööst näitab meile kätte esimese õppetunni: tervetele ökosüsteemidele omane hämmastav omavaheline seotus. Organismide vaheline koostöö on ökosüsteemide toimimise jaoks ülimalt vajalik. Selle koostöö ulatus on palju laiem kui enamik meist teab. Lugupidamine ja austus on loomulikud vastused sellisele imelisele seotusele, mille looduses olemasolust me nüüd teadlikuks oleme saanud.“

Seminar “Toidusalu rajamine väikeaeda” toimub Padise klooster-külastuskeskuse tarbeaias neljapäeval, 9. juulil kell 17-20.
Üritus on tasuta, aga palume ennast eelnevalt registreerida.

Rohkem infot ja registreerumine: https://rohevald.ee/toidusalu-rajamine-vaikeaeda/

Sihtrühm: Lääne-Harju valla elanikud, kes on huvitatud oma kodu- või kogukonna aeda toidusalu rajamisest. Seminaril on kohti 30 inimesele. Palume osalema neid, kes on valmis omandatud teadmisi koduaias / kogukonna aias rakendama.

Seminaril osalemine on tasuta.

Ajakava

17:00-18:00 Toidusalu rajamise põhimõtted
18:00-20:00 Töötuba: toidusalu rajamine

Registreerumisel saavad osalejad mõned viited, kuidas toidusalu rajamiseks oma aias valmistuda.

Seminari tulem:

  • osaleja omab põhiteadmisi hooldus- ja kaevamisvaba toidusalu rajamisest;
  • osaleja on saanud praktiliselt osaleda toidusalu planeerimise ja rajamise töötoas;
  • toidusalu alustamise komplekt: osaleja on saanud kaasa tema aeda sobivad toidusalu taimede komplekti, millega oma toidusalu rajamist alustada.

Mahavok Padise kloostris 1. ja 2. juulil 2020 kell 20

Date: 02.07.2020

Time: 20:00-21:30

Location: Padise klooster

Mahavok PK

Padise klooster ja ansambel Mahavok kutsuvad kontserdile 1. ja 2. juulil 2020 kell 20!

Heini Vaikmaa ja ansambel Mahavok kutsuvad taasavastama värskelt restaureeritud Padise kloostrit.
Ajalooline kloostrikompleks ja legendaarne Mahavok on aegade jooksul olnud väga tihedalt seotud. Pärast kloostri põhjalikku uuenduskuuri tuleb Mahavok Padisele tagasi ja annab selles ainulaadse kohas väärika avakontserdi.
Praegune aeg on eriline ja nii saab ka see kontsert olema mõtisklev iseolemine, kus Mahavok paneb end proovile. Tuntud lugude kõrval saab kuulata värsket loomingut ja uut sünnib ka kohapeal.

 

Ainult 1. ja 2. juulil 2020!
Kontserdi algus kell 20.00.
Uksed avatakse kell 19.00.

Piletihind sisaldab kloostrikülastust, varuge aega!
Korraldab sihtasutus Padise klooster

Piletid Piletilevist!

 

Padise klooster-külastuskeskuse avamine

Date: 23.04.2020

Time: 14:00

Location: Padise klooster

Padise klooster-külastuskeskuse avamine.