Date: 09.07.2020

Time: 17:00-20:00

Location: Külastuskeskuse aed

Kuidas rajada hooldus- ja kaevamisvaba elurikas toidusalu oma koduaeda? Et loodussõbralikust ja jätkusuutlikust aiapidamisest rohkem teada, tulge tasuta seminarile Padise klooster-külastuskeskuse tarbeaeda neljapäeval, 9. juulil kell 17-20. Permakultuuri disainer Marian Nummert räägib ja näitab, kuidas saavutada koduaias vähima pingutusega suurim tulemus.

Targa valiku praktikumi teine seminar keskendub hooldus- ja kaevamisvaba toidusalu rajamisele. Seminaril saab teada toidusalu põhialustest ning osaleda praktilises toidusalu rajamise töötoas.

Söödav mets – ehk toidusalu.
Lõik raamatust “Edible Forest Gardens. Volume one: Vision & Theory”
(tõlkinud Marian Nummert, permakultuuri disainer aasast 2013)

“Pea alati on farmide põldudel muld paljas ja paljas muld tähendab kahjustunud mulda. Need põllud on halvimal juhul kaetud vaid ühe liigiga, parimal juhul kümne või kahekümne liigiga. Kõik või peaaegu kõik need taimed on üheaastased ja enamik neist on geneetiliselt identsed hübriidid, mis on toodetud kusagil kaugel ning “disainitud” nii, et nad vajavadki suuri industriaalse energia, kemikaalide, tööriistade ja tehnika sisendeid.

Enamik koduseid toiduaedu on miniatuursed versioonid suurtest põllumajandusüksustest, kuna nad vajavad samuti suurt hulka sisendeid energia, töö ja materjalide näol.

Mida me saame õppida kõigest olnust? Meie esimene pilk seente ja taimede koostööst näitab meile kätte esimese õppetunni: tervetele ökosüsteemidele omane hämmastav omavaheline seotus. Organismide vaheline koostöö on ökosüsteemide toimimise jaoks ülimalt vajalik. Selle koostöö ulatus on palju laiem kui enamik meist teab. Lugupidamine ja austus on loomulikud vastused sellisele imelisele seotusele, mille looduses olemasolust me nüüd teadlikuks oleme saanud.“

Seminar “Toidusalu rajamine väikeaeda” toimub Padise klooster-külastuskeskuse tarbeaias neljapäeval, 9. juulil kell 17-20.
Üritus on tasuta, aga palume ennast eelnevalt registreerida.

Rohkem infot ja registreerumine: https://rohevald.ee/toidusalu-rajamine-vaikeaeda/

Sihtrühm: Lääne-Harju valla elanikud, kes on huvitatud oma kodu- või kogukonna aeda toidusalu rajamisest. Seminaril on kohti 30 inimesele. Palume osalema neid, kes on valmis omandatud teadmisi koduaias / kogukonna aias rakendama.

Seminaril osalemine on tasuta.

Ajakava

17:00-18:00 Toidusalu rajamise põhimõtted
18:00-20:00 Töötuba: toidusalu rajamine

Registreerumisel saavad osalejad mõned viited, kuidas toidusalu rajamiseks oma aias valmistuda.

Seminari tulem:

  • osaleja omab põhiteadmisi hooldus- ja kaevamisvaba toidusalu rajamisest;
  • osaleja on saanud praktiliselt osaleda toidusalu planeerimise ja rajamise töötoas;
  • toidusalu alustamise komplekt: osaleja on saanud kaasa tema aeda sobivad toidusalu taimede komplekti, millega oma toidusalu rajamist alustada.