fbpx

Karjäärist kaevandati paekivi sealhulgas Vasalemma paekivi, mida tuntakse paremini kui Vasalemma marmor. Rummu karjääris alustati kaevandamist 1938 aastal, kui alustas tööd Vasalemma Lubja – ja Marmoritehas mis kasutas tööjõuks Murru vangla vange.

Rummu Karjääri on võimalik külastada aastaringselt. Hooajavälisel ajal on vajalik eelnev broneering.

Vasalemma mõis

Vasalemma mõis (saksa keeles Wassalem) oli rüütlimõis Harju-Madise kihelkonnas Harjumaal.

Vasalemma mõisa peahoone on Eesti uusgooti arhitektuuri silmapaistvamaid ja hilisemaid näiteid.

Keskajal kuulusid Vasalemma küla ja selle ümbrus Padise kloostri maade hulka. Põhjasõja ajal, 18. sajandi algul rajasid Padise omanikud von Rammid sealsetele aladele väikese abimõisa. 1922. aastast tegutseb mõisas kool

Barokse mõisaansambli peahoone on valminud 1769. aasta paiku.

Härrastemaja ees on ovaalse ringteega väljak, külgedel ait ja tall-tõllakuur. Tähelepanu väärib meisterliku tisleritööna mõisahoone välisuks. Tasub võtta aega ka jalutuskäiguks puiesteel ja pargis

Muuseum kogub, uurib, säilitab ning vahendab Harjumaa pärandit koostöös teiste muuseumide ja organisatsioonide ning kogukonnaga. Muuseum nõustab Harjumaal tegutsevaid väikemuuseume, koostab näitusi, annab välja trükiseid ja viib läbi haridusüritusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. 

Keila Miikaeli kirik on suurim keskaegne maakirik Harjumaal. Selle ehitamist alustati 13. sajandi esimeses pooles, üsna kohe peale siinsete alade taanlaste kätte langemist. Esialgne Keilasse rajatud kirik oli puidust, kuid juba 13. sajandi lõpul alustati kivikiriku ehitamisega: esmalt valmis ruumikas kooriruum, kivist pikihoone ehitamiseni jõuti järgmisel sajandil.