Padise klooster pakub lasteaia- ja kooligruppidele võimalust tutvuda keskaegse kloostriga ja täiendada külastust harivate õpitubadega.

Programmide üheks eesmärgiks on ehedas keskkonnas täiendada ja kinnistada koolis ja lasteaias omandatud teadmisi. Programmid erinevatele vanusegruppidele on valminud koostöös erialaspetsialistide ja tegevõpetajatega. Grupikülastused on üles ehitatud kaheosalisena, millest üks pool hõlmab tegevusi kloostris, teine töötubasid külastuskeskuses. Hetkel pakume gruppidele nelja erinevat töötuba.

Grupikülastuse maksumus on 10€ lapse kohta, mis sisaldab sissepääsu kloostrisse, giidituuri (45') ja ühte töötuba külastuskeskuses (45').

Töötubasid on võimalik tellida ka kloostri ekskursioonist eraldi, sellisel juhul on juhendajaga töötoa hind 8€.

Soovi korral on võimalus tellida ette lõunasöök hinnaga 5€ osaleja kohta.
Toidu tellimuse palume teada anda vähemalt 5 päeva ette.

Lisainfo ja broneerimine meiliaadressil haridus@padise.ee.

Töötubade valik

1. Mesinduse töötuba

Mesindus on olnud kloostrites läbi aegade olulisel kohal. Tsistertslaste ordu eestkõneleja Püha Bernard (Bernard de Clairvaux) on ka mesilaste, mesinike ja küünlavalmistajate kaitsepühak. Sestap pakub Padise kloostri külastuskeskus mee ja mesindusega seotud töötubasid. Töötoa teoreetilises osas saab kuulda palju põnevat mesilaste kohta. Muuhulgas tutvutakse mesiniku töövahenditega ning uuritakse peale vaha ka teisi mesindussaadusi.
Praktilises osas saab endale ise valmistada mõnusalt lõhnava küünla ja salvi.

Mesilasvahast küünalde kastmine
Kastmismeetod on küünalde valmistamise üks vanimaid meetodeid. Kastmisprotsessi käigus luuakse koonusküünlaid, ehitades seda kiht kihilt ümber tahi. Töötoas osaleja saab kaasa isevalmistatud küünla.
Töötoas osalemiseks sobilik vanus alates 5 eluaastast.

Mesilasvahast salvi valmistamine
Töötoas tutvutakse salvide valmistamise põhitõdedega, räägitakse salvide põhilistest komponentidest - nende päritolust ja omadustest ning räägitakse salvides kasutatavate ravimtaimede omadustest lähtuvalt osalejate vanusest. Töötoas osaleja saab kaasa enda valmistatud  salvi. Töötuba soovitame alates esimesest kooliastmest.

2. Puidu töötuba

Läbi aegade on puit leidnud kasutust ehitusmaterjalina ja valguse- ning soojaandjana. Puitu on kasutatud nii tarbeesemete valmistamisel kui ka puidust kaunistuste nikerdamisel.  Puiduliikide erinevate omaduste tundmine on olnud puidu töötlemisel olulise tähtsusega. Padise kloostri arheoloogilistel kaevamistel on välja tulnud äärmiselt vähe kloostriaegset olmekeraamikat, mis annab aluse oletuseks, et ka mungad kasutasid toidunõudena kas puust või metallist nõusid.
Töötoas tutvutakse puidu erinevate omadustega - uuritakse aastaringe, nuusutatakse lõhna, võrreldakse värvi ja tekstuuri. Osalejad saavad omal käel katsetada puidu üht viimistlemisviisi - pürograafiat (puidule põletus) ja kaasa enda kujundatud puiteseme.
Puidupõletust soovitame alates esimesest kooliastmest.

3. Keskaegse kirjakunsti töötuba

Kloostritel on olnud ajaloos tähtis roll käsikirjade kopeerimisel ja kirjasõna levitamisel. Nii oli see ka Padise kloostri tegutsemise ajajärgul XIV-XVI sajandil, mil valitsevaks kirjastiiliks oli kogu Euroopas kujunenud gooti kiri. Sellele kirjastiilile olid omased selged ja suhteliselt vähe varieeruvad tähevormid. Gooti kõrgperioodi käsikirju iseloomustab rohke kulla kasutamine suurtähtede kujundamisel ja rikkalik suurtähtede ja käsikirja servade kaunistamine. Kaunistamisele lisas hoogu trükimasinate leiutamine ja kasutuselevõtt XV sajandi teisel poolel, kuna sooviti rõhutada käsikirjaliste raamatute väärtust. 

Töötoas osaleja saab tutvuda kirjakunsti ajalooga, erinevate kirjakunsti vahenditega, harjutada gooti stiilis tähtede kirjutamist ja kujundada ise kaunistatud ehistäht.  

Soovitame töötuba alates 12. eluaastast.

4. Keraamiliste helmeste töötuba

Helmed kuuluvad vanimate kaunistusesemete hulka inimajaloos. Palvehelmed, kui süvenemise ja keskendumise abivahend, on olnud kasutusel erinevates usundites erineval kujul. Palvehelmeste otstarve on hõlbustada palvete lugemist, nt katoliku kiriku traditsioonis on helmeste nimi paternoster, mis oli abiks Meieisapalve lugemisel.

Töötoas antakse küll teoreetiline teadmine erinevatest palvehelmestest, kuid iga osaleja saab ise otsustada, millisel otstarbel ta enda valmistatud helmeid kasutab. Helmestele voolitakse aluseks pisikene alustaldrik. Voolimiseks kasutatav savi värvub peale põletust pruunikas-mustaks. Kuna helmeste põletus võtab aega ja valmistatud asju kohe kaasa ei saa, tuleks töötuba valides kaaluda läbi asjadele hiljem järeletuleku võimalused.

Töötuba sobib kõikidele vanuserühmadele.

 

Kaartide ja pakendite kujundamine

Töötubades osalejad võivad oma vastvalminud loomingu kaasa võtta põnevalt kujundatud pakendis. Selleks saab kohapeal kasutada paberipressi ja disainida endale meelepärane kaart või kinkekott.

 

 

Kel aega rohkem, saab päeva lõpetada kloostri kõrval jõe ääres ühise lõkke ümber. Selleks oleme sisse seadnud õdusa lõkkeaseme ja kohapealt saab osta lõkkepuud ja süütematerjali.

Hind: 5€