Töötoad

Padise kloostri külastuskeskuses ehk mõisa endises valitsejamajas saab mitme tegevusega kätt proovida.

Oleme mõelnud nii üksikkülastajatele kui väiksematele seltskondadele. Enamus töötubasid vajab ette tellimist, kuid nii mõndagi saab teha kohapeal ja iseseisvalt.

Ette tellimisel:

1. Mesinduse töötuba

Mesindus on olnud kloostrites läbi aegade olulisel kohal. Tsistertslaste ordu eestkõneleja Püha Bernard (Bernard de Clairvaux) on ka mesilaste, mesinike ja küünlavalmistajate kaitsepühak. Sestap pakub Padise kloostri külastuskeskus mee ja mesindusega seotud töötubasid. Töötoa teoreetilises osas saab kuulda palju põnevat mesilaste kohta. Muuhulgas tutvutakse mesiniku töövahenditega ning uuritakse peale vaha ka teisi mesindussaadusi.
Praktilises osas saab endale ise valmistada mõnusalt lõhnava küünla ja salvi.

Mesilasvahast küünalde kastmine
Kastmismeetod on küünalde valmistamise üks vanimaid meetodeid. Kastmisprotsessi käigus luuakse koonusküünlaid, ehitades seda kiht kihilt ümber tahi. Töötoas osaleja saab kaasa isevalmistatud küünla.

Mesilasvahast salvi valmistamise töötuba
Töötoas tutvutakse salvide valmistamise põhitõdedega, räägitakse salvide põhilistest komponentidest - nende päritolust ja omadustest ning räägitakse salvides kasutatavate ravimtaimede omadustest lähtuvalt osalejate vanusest. Töötoas osaleja saab kaasa enda valmistatud  salvi.

Hind: 12€ sisaldab giiditeenuseta kloostrikülastust ja töötuba

2. Puidu töötuba

Läbi aegade on puit leidnud kasutust ehitusmaterjalina ja valguse- ning soojaandjana. Puitu on kasutatud nii tarbeesemete valmistamisel kui ka puidust kaunistuste nikerdamisel.  Puiduliikide erinevate omaduste tundmine on olnud puidu töötlemisel olulise tähtsusega. Padise kloostri arheoloogilistel kaevamistel on välja tulnud äärmiselt vähe kloostriaegset olmekeraamikat, mis annab aluse oletuseks, et ka mungad kasutasid toidunõudena kas puust või metallist nõusid.
Töötoas tutvutakse puidu erinevate omadustega - uuritakse aastaringe, nuusutatakse lõhna, võrreldakse värvi ja tekstuuri.

Osalejad saavad omal käel katsetada puidu üht viimistlemisviisi - pürograafiat (puidule põletus) ja kaasa enda kujundatud puiteseme.

Hind: 12€ sisaldab giiditeenuseta kloostrikülastust ja töötuba

3. Seebi valmistamise õpituba

Väiksematel seltskondadel (kuni 15 inimest) on võimalik osaleda seebi valmistamise õpitoas. Seepide valmistamisel kasutatakse mesilaste poolt toodetud vaha ja Padise kloostri ümbrusest korjatud mett. Isevalmistatud seep on puhas ebavajalikest keemilistest ühenditest ja on nahka toitvam. Seepi valmistatakse külmprotsessmeetodil.

Valmistatud seep vajab järelvalmimist ja on kasutamiseks valmis keskmiselt 4 nädala möödudes.

Pakume seebi valmistamise õpituba kahe erineva paketina: 

  1. Seebi valmistamine (ühte sorti) + huulesalvi valmistamine + paberitöö (retsepti ja töökäigu kirjutamine, paberipressi kasutamine) Kestus ca 1,5 h. Hind: 15€ sisaldab töötubasid, valmistatud tooteid ja soovi korral kohvi/teed.
  2. Kahe erineva seebi valmistamine, seebi retsepti koostamise põhitõdedega tutvumine + huulesalvi valmistamine + väikese seebiraamatu koostamine (retseptide ja töökäigu kirjutamine, paberipressi kasutamine). Kestus ca 2,5 h. Hind: 20€ sisaldab töötubasid, valmistatud tooteid ja soovi korral kohvi/teed.

Kaartide ja pakendite kujundamine

Töötubades osalejad võivad oma vastvalminud loomingu kaasa võtta põnevalt kujundatud pakendis. Selleks saab kohapeal kasutada paberipressi ja disainida endale meelepärane kaart või kinkekott.

Ette tellimiseta:

Kärjelehest küünla rullimine
Lihtne ja kiire küünla valmistamisviis. Sobilik igale vanusele. Küünla rullimine ei vaja ette tellimist ja seda saavad kohapeal teha ka üksikkülastajad.
Ühe küünla rullimine 3 €

Puidupõletus
Puidupõletus sobib suurepäraselt üksikkülastajatele ja peredele, kes saavad kohapeal meelepärase tooriku valida ja seda oma äranägemise järgi viimistleda. Töötuba soovitame alates esimesest kooliastmest.
Hind sõltub valitud toorikust (2-18€).

Paberikunst
Paberikunsti huvilised saavad paberipressiga toredaid kaarte meisterdada ja kirjakunsti harjutada.
Meisterdamine sobib igale vanusele.
Nelja kaardi või järjehoidja meisterdamine 2€